Czujesz częste zmęczenie? Co to może oznaczać?

Zdrowie Odsłony: 882

zmeczenieJesteś ciągle zmęczony? Brak ci energii pomimo braku wyraźnych powodów, a nawet podstawowe czynności sprawiają ci trudność? Sen nie przynosi ci ulgi? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się z czego może to wynikać, a także jakie są metody na rozwiązanie tego problemu.

Z czego może to wynikać?

Przyczyn może być wiele i wbrew pozorom nie jest to łatwe do zdiagnozowania. Nie mniej jednak – jeśli sytuacja jest przewlekła – a nie ma ku temu oczywistych powodów - z dużą dozą pewności wynika to z problemów zdrowotnych – fizycznych albo psychicznych. Oczywiście wpływ na nasze samopoczucie ma także prowadzony przez nas tryb życia.

Psychiczne aspekty mogą dotyczyć depresji, stanów lękowych, czy przewlekłego stresu. Mogą wynikać także z silnych przeżyć, czy ważnych wydarzeń w naszym życiu – także tych pozytywnych. Z kolei jeśli chodzi o kwestie dotyczące sfery fizycznej, może być to objawem wielu rożnych chorób, do których m. in. należą: anemia, cukrzyca, niedożywienie, czy problemy z tarczycą. Powodem mogą być także choroby serca, płuc, wątroby, czy nerek.

Aby ułatwić diagnozę, warto zwrócić uwagę, czy przewlekłemu zmęczeniu i wyczerpaniu, nawet po małym wysiłku, towarzyszą inne objawy. Może to być nawracający ból głowy, bóle gardła, powiększone węzły chłonne i inne. Przedłużające się wiele miesięcy zmęczenie, które nie ustępuje nawet po wypoczynku czy urlopie, może wynikać także ze złego trybu życia. Występujące objawy mogą mieć źródło w niezdrowych nawykach takich jak: śmieciowe jedzenie, nieregularny sen lub jego za mała ilość, przepracowanie, brak ruchu, nadużywanie alkoholu czy kawy.

Jak odzyskać energię?

Przede wszystkim zadbaj o siebie i swój organizm i nie lekceważ objawów. Bardzo ważną kwestią, której nie powinniśmy zaniedbać, są regularne badania kontrolne. Najbardziej podstawowymi, ale takimi, które już mogą dać obraz sytuacji – są zwykłe badania krwi i moczu. Zadbaj także o ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie chodzi tu o wymagające sporty i duży wysiłek, ale np. o regularne spacery, czy proste ćwiczenia. Zadbaj również o zdrową dietę, zbilansowane posiłki, dostarczanie organizmowi odpowiednich minerałów i witamin. Nie zapomnij, jak ważny dla twojego dobrego samopoczucia jest odpoczynek i regularny sen. Zwróć uwagę na jego jakość, zadbaj o higienę snu. Jeśli to nie wystarczy, idź po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, pomocna może być także konsultacja z psychologiem.

Drukuj