Jakie badania i dlaczego powinien posiadać kierowca autokaru?

bonding g1d02a11e3 640Kierowcy autokarów odpowiadają za zdrowie przewożonych ludzi i powinni mieć odpowiednie wymagania a także przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jednym z najważniejszych elementów szkolenia prowadzącego autokaru do pracy jest wykonanie potrzebnych badań i certyfikatów.

W Polsce kierowca autokaru musi posiadać prawo jazdy kat. D, które uprawnia do obsługi pojazdów mieszczących ponad 8 osób. Ażeby otrzymać prawo jazdy, prowadzący musi przejść przez ciąg badań oraz egzaminów. Pożądane byłoby zwrócić szczególną uwagę na badania lekarskie i psychologiczne, które są potrzebne do uzyskania uprawnień prowadzącego.

Badania psychotechniczne kierowców to główna konieczność, która stawia za cel zopiniowanie cech psychofizycznych kierującego do obsługi autokaru. Badania dla kierowców są przeprowadzane przez specjalistów w tym zakresie i opierają się na przeprowadzeniu kilku testów, które weryfikują predyspozycje percepcyjne, atencję, sprawność motoryczną i odruch. Badania psychotechniczne kierowców są potrzebne do uzyskania uprawnień prowadzącego i są wykonywane regularnie.

Obok badań psychotechnicznych, prowadzący autokarów mają obowiązek wykonać badania lekarskie kat. B lub badania kat. C, w zależności od typu prawa jazdy, które posiadają. Badania te oceniają stan zdrowia kierującego, między innymi stan fizyczny, emocjonalny oraz mentalny. Badania lekarskie są istotne, gdyż prowadzący autokarów powinni być w przedniej kondycji cielesnej oraz mentalnej, aby móc prawidłowo zadziałać w sytuacjach na drodze.

W jakim celu należy realizować badania dla kierowców? Zwłaszcza z uwagi na bezpieczeństwo podróżnych. Przewoźnicy wycieczek odnotowują w pracy sporo godzin prowadzenia pojazdów, nieraz w dokuczliwych warunkach, jak choćby wyczerpanie, raban, zła pogoda. Wobec tego kluczowe jest, aby posiadali oni odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz byli w odpowiednim stanie zdrowia.

mountains g7c1a4bae0 640W Polsce miejscem, które może być przykładem, że typowy zestaw badań, które musi zaliczyć każdy kierowca to badania na prawo jazdy jest Wrocław. Niezależnie od tego, czy pracuje w każdym dniu jako kierowca autokaru. Należy pamiętać, że badania te są ważne nie tylko dla kierowców, ale także dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Drukuj