Jak zadbać o czyste wnętrza w szpitalach i gabinetach medycznych i weterynaryjnych

people g970e0b733 640Przychodnie medyczne, jak również kliniki weterynaryjne, to punkty, gdzie trzeba utrzymać odpowiednią higienę. Dlatego ich porządkowanie rodzi potrzebę wysokiej sumienności oraz zastosowania odpowiednich przyborów. Przeanalizujmy tę kwestię nieco szerzej.

Porządkowanie miejsc świadczących usługi medyczne bądź weterynaryjne różni się od czyszczenia standardowych przestrzeni biurowych. Tu ściereczka do zbierania kurzu i szczotka przemysłowa zdecydowanie będą niewystarczające. Zaniechanie należytego porządku może doprowadzić do roznoszenia się zarazków oraz chorób. Dlatego sterylność ma w ich przypadku priorytetowe znaczenie

Sprzęt do sprzątania

Aby spełnić restrykcyjne normy sanitarne, które obowiązują w przychodniach oraz punktach weterynaryjnych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego oprzyrządowania oraz środków czyszczących. Istotna jest także częsta wymiana części, typu pady do maszyn czyszczących.
Należytą skrupulatność zachować należy w trakcie czyszczenia wszelkich powierzchni, w tym posadzek. Do tego celu warto wykorzystać sprzęt, taki jak szorowarka jednotarczowa. Ważne jest, by po skończeniu prac porządkowych wszystkie użyte w trakcie sprzątania ściereczki oraz mopy zostały zdezynfekowanie. Bez tego zabronione jest ich ponowne użycie.
Warto również zadbać o porządek przed budynkiem. Tu świetnie egzamin zda na przykład zamiatarka zasilana elektrycznie, czyszcząca brud z chodnika, cegieł oraz powierzchni wykonanych z asfaltu.

Może Cię zainteresuje: szorowarki Kastell

Następstwa zaniedbania czystości

cuenca g345e2456f 640Za brak należytej higieny w gabinecie lekarskim bądź weterynaryjnym odpowiedzialny jest właściciel bądź zarządca. W przypadku nieprawidłowości, na przychodnię zostaną nałożone surowe kary. Wymagane jest zatem nie tylko wyposażenie sal w dozowniki płynu do dezynfekcji (patrz: Kastell dozowniki) , lecz także spełnienie norm sanitarnych kontrolowanych przez Sanepid.
Niesprostanie im grozi tak samo wspomnianymi powyżej karami, jak również w niektórych sytuacjach zawieszeniem działalności placówki bądź utratą renomy.


Drukuj