Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć praca zdalna?

bed g717506002 640Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa sprawił, że praca zdalna stała się w wielu firmach normą. Upowszechniły się również powierzchnie biurowe elastyczne. Home office postrzega się jako doskonała opcja dla tradycyjnego systemu. Realizowanie obowiązków służbowych z domu nierzadko jest jednak o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak praca z domu wpływa na nasz nastrój?

Home office ma swoje silne i słabsze strony. Przede wszystkim nie tracimy czasu na przemieszczanie się, a pracę realizujemy w bardziej przyjaznych okolicznościach – we wnętrzu domu. Z drugiej strony licznej grupie osób wykonujących obowiązki zawodowe w domu marzą się kabiny akustyczne do biura, szczególnie jeżeli pracę utrudniają współlokatorzy.

Świadcząc pracę, ograniczamy również relacje ze kolegami z biura, co może źle wpływać na nasz nastrój. Co więcej, home office może negatywnie odbić się na zdrowiu. Możemy pracować w łóżku bądź leżąc na sofie z laptopem na kolanach. Nieprawidłowa pozycja odbija się na narządach ruchu, powodując ból kręgosłupa, ramiom lub karku. Jak zatem zorganizować pracę w domu?

Organizacja miejsca pracy w domu

Aby praca z domu była efektywna, warto zorganizować w mieszkaniu specjalną przestrzeń służbową. Rzecz jasna nie będzie ona tym samym, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, ale można zatroszczyć się o parę detali, by stworzyć przyjazny home office, głównie o zapewniające komfort krzesło i dopasowane pod względem naszego wzroku biurko bądź stolik.

Ważna jest również samodyscyplina. Praca w domu stwarza sposobność przekładaniu zajęć służbowych na później, mimo że nie jest to polecane rozwiązanie. Wskazane jest zatem ustalić konkretne przedziały czasowe na pracę, pamiętając przy tym o niedługich chwilach na odpoczynek.

Alternatywy dla pracy z domu. Praca hybrydowa a może biuro elastyczne?

entrepreneur ge41651211 640W obliczu dynamicznych przemian gospodarczych, a także w sektorze zatrudnienia, dla wielu firm zawierany na dłuższy czas wynajem przestrzeni biurowej zdaje się być ryzykownym krokiem. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego najmu powierzchni roboczej są biura elastyczne. Umowa na korzystanie z nich zawierana jest na krótszy czas, w zależności od możliwości danej firmy.

Szeroka grupa organizacji z powodu pandemii przeszła na łączony tryb pracy. Polega on na naprzemiennym wykonywaniu pracy z domu i pracy stacjonarnej. Dużą powszechnością cieszy się również rozwiązanie, którym jest biuro na godziny we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i różnych innych polskich miastach. Wybór najkorzystniejszego dla przedsiębiorstwa modelu pracy zależy od rodzaju jej działalności, rozmiaru oraz funduszu, jakim dysponuje.


Drukuj