Autyzm nie tak straszny jak się wydaje

brothers g0946a1944 640Wszelkie maniery, które różnią się od powszechnych norm, są przez ogół odbierane podejrzliwie. Tak samo jest w podejściu do dzieci autystycznych. Chociaż jest to często spotykany problem, a lekarze mówią, że takich dzieci nie wypada omijać, większość społeczeństwa czuje się w ich towarzystwie niepewnie. Czym jest choroba autystyczna? Jak wspomóc potomka, którego dotknęła ta przypadłość?

Nieustannie kontynuowane badania udowadniają, że główną przyczyną jest genetyka. Do tej pory wszakże nie sposób dojść, jak dochodzi do uszkodzenia genów. Efektem tego jest generalne wycofanie się pociechy z życia społecznego. Projektuje ono prywatny świat i się w nim zamyka. Do tego nie uzewnętrznia emocji, nawet na skaleczenie. Nierzadko widoczne jest to w powolniejszym postępie formułowaniu słów bądź nauce pisania. Inne przyczyny, które wyliczają lekarze, to między innymi urazy okołoporodowe bądź dokuczliwe infekcje w wieku niemowlęcym. Jak im zapobiegać możesz przeczytać tutaj.

Jak w takim razie można wspomóc pociechę? Najbardziej wymagająca funkcja należy naturalnie do rodziców. Grunt to nie zostawiać malucha samemu sobie. Narada z lekarzem to wstępne działanie. Drugim jest wprowadzenie rad do codzienności. Priorytetową z nich jest wdrążenie leczenia behawioralnego. Rozchodzi się o to, żeby przekonywać malucha do obecności innych osób, jak również pomóc interpretować poszczególne reakcje.

Dzieci, które posiadają zaburzenia poznawcze niejednokrotnie są nader lotne w skonkretyzowanej sferze. A to dzięki ponadprzeciętnej zdolności skupienia na jednej pracy. Cechuje je jednocześnie niesamowita umiejętność zapamiętywania. Fundamentalne jest, aby jak najwcześniej odnaleźć w czym latorośl czuje się najlepiej. Taka wiedza zezwoli na odszukanie ośrodka, który uprzystępni mu doskonalenie kwalifikacji. To zaś znamiennie wpłynie na zmianę zachowania wśród rówieśników, poprzez poszerzanie zdolności z pozostałymi.

father ga5619001c 640Należy sobie uprzytomnić, że pociechy autystyczne są wyjątkowe, a nie obce. Przebywanie z nimi może być niezwykłe dla wielu ludzi. Nawet gdy same tego nie czują, pragną przebywania wśród innych, w szczególności rówieśników. Opieka specjalisty to tylko część. Większą wagę ma jednakże, żeby zaznaczyć im, że mogą zaufać ludziom. Dzięki temu szybciej zaczną reagować.


Drukuj