Stłuczenia a złamanie. Jak je rozpoznać i jak długo może trwać?

zlamanieUrazy ciała – to częsty efekt ćwiczeń na siłowni, jazdy na rowerze, przeprowadzania remontów czy napraw, ale także po prostu... pobytu na wakacjach. Wypadek może zdarzyć się wszędzie. Często występującym urazem są stłuczenia. Jak odróżnić je od złamania? Jakie są jego objawy i jak je leczyć? Poniżej znajdziesz garść informacji na ten temat.

Jeśli uderzyłeś się w łokieć, palec czy kolano, poczułeś ostry ból, a w miejscu urazu pojawiły się obrzęk i siniak lub krwiak – jest to najprawdopodobniej stłuczenie. Powoduje to ograniczoną ruchomość stłuczonego miejsca, a staw ulega zniekształceniu.

Objawy:

  • ból
  • obrzęk
  • zasinienie lub krwiak
  • opuchlizna

Co robić w takiej sytuacji?

Przy lekkich urazach, wystarczy ochłodzić uszkodzone miejsce, np. zimnym kompresem lub zwyczajnie lodem. Możemy także zdecydować się na domowe sposoby – np. zrobić okład z octu, lub zakupić dostępne na rynku chłodzące opatrunki żelowe. Celem wychłodzenia danego miejsca, jest zmniejszenie obrzęku, poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Warto także unieruchomić dane miejsce – np. za pomocą elastycznej opaski. W aptekach dostępne są również różnego rodzaju maści i preparaty dedykowany dla stłuczeń. Działają one przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także zmniejszają obrzęk.

Warto także zwrócić uwagę na to, by w kolejnych dniach po urazie, nie przeciążać danej części ciała – która urazowi uległa. W przypadku kończyn – warto ułożyć je wygodnie i nieco wyżej, znaleźć w ciągu dnia jak najwięcej czasu na odpoczynek, tak by ręka lub noga, mogła swobodnie odpocząć od ruchu. W przypadku kończyn dolnych – wskazane jest zatem leżenie lub siedzenie z lekko uniesioną nogą (np. oparcie jej o krzesło) – w przypadku rąk – nie powinniśmy dźwigać, czy nadwyrężać ich przy innych pracach.

Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

lekaez wizytaJeżeli jednak obrzęk i siniak jest duży, ból nie ustępuje, lub została przerwana także skóra – należy skontaktować się z lekarzem. Podobne objawy, może dać nie tylko stłuczenie, ale zwichnięcie stawu lub gorzej - złamanie kości. W takim przypadku lekarz zaleci RTG i USG, a leczenie będzie przebiegać zupełnie inaczej. Być może konieczne będzie założenie gipsu. Z kolei w przypadku, gdy uraz dotyczy takich newralgicznych miejsc jak głowa, czy kręgosłup – na badanie warto wybrać się w przypadku każdego urazu.


Drukuj