Dieta bezglutenowa – fanaberia czy konieczność

bread 6486963 640Utrzymujący się od dłuższego czasu trend na bycie fit, zaowocował powstaniem rozmaitych diet. Niektóre zostały stworzone przez wykwalifikowanych dietetyków, a niektóre przez amatorów zdrowego odżywiania. Tak czy inaczej wiele osób z nich korzysta, chcąc poprawić stan zdrowia lub sylwetkę. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z różnicy między koniecznością stosowania określonej diety, a podążaniem za modą. Dlaczego jest to ważne rozważymy na przykładzie diety bezglutenowej.

Bardzo dużo słyszy się ostatnio o szkodliwości glutenu. Wiele osób wyklucza go ze swojej diety, nawet jeśli nie posiadają objawów jego złego działania. Problem polega na tym, że gluten składa się z białek roślinnych, które po za właściwościami istotnymi w piekarnictwie, są rodzajem białek wspomagających. Oznacza to, że całkowite wykluczenie ich z diety nie jest tak korzystne, jakby mogło się wydawać. Dodatkowo, biorąc pod uwagę jak powszechne jest występowanie glutenu w produktach spożywczych, rezygnując z niego pozbywamy się wielu składników odżywczych potrzebnych organizmowi. A to nie jest zdrowe.

Dieta bezglutenowa jest koniecznością dla osób z nadwrażliwością i uczuleniem na gluten oraz chorujących na celiaklię. Z reguły schorzenia te są uwarunkowane przez geny. Występujący w kodzie defekt powoduje, że zawarte w glutenie białka stają się dla organizmu trucizną i wyniszczają go. Nieprzestrzeganie diety może prowadzić do bardzo przykrych skutków, łącznie ze zgonem w przypadku celiaklii. Jeszcze kilka lat temu był to duży problem. Dostępność żywności bezglutenowej była mała, a koszty spore. Obecnie sytuacja jest o wiele lepsza. Popularność tej diety sprawiła, że producenci zaczęli inwestować w produkcję bezglutenową.

grain 144466 640W każdej diecie należy zachować rozsądek. Przed jej rozpoczęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dostosuje składniki i ich ilość do naszego organizmu. Trzeba mieć świadomość, że eliminowanie jakiegokolwiek składnika na własną rękę, może nam zaszkodzić. Nie ryzykuj zdrowiem dla mody – bądź zdrowo oryginalny.


Drukuj