Wizyta u stomatologa – kiedy warto się wybrać?

dentysta wizytaWszyscy wiemy, jak ważne są zdrowe zęby. Już od najmłodszych lat – w przedszkolu i szkole organizowane są pogadanki na temat jak dbać o zęby, jak je myć, i co robić by były zdrowe. W praktyce jednak niewielu z nas chodzi regularnie na wizyty do dentysty, dopóki coś nie zacznie nas boleć.... Zapominamy o profilaktyce, i o tym jak bardzo jest to ważne, by regularnie odwiedzać stomatologa.

Jak ważna jest profilaktyka?

Codzienna dbałość o higienę ust to nie tylko regularne mycie zębów, ale także dokładne ich szczotkowanie po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych i szczoteczek między-zębowych. Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej dla naszych dziąseł pasty do zębów. Bardzo ważną kwestią – jest regularna kontrola stanu naszego uzębienia u specjalisty.

Kiedy wybrać się na wizytę?

Konsultacje u dentysty to także element profilaktyki, jednak niezwykle często się zdarza, że korzystamy z nich dopiero w sytuacjach kryzysowych. Choć wielu z nas boi się badania przez stomatologa, nie warto czekać do chwili, aż pojawi się ból. Bardzo ważne jest, by regularnie odwiedzać dentystę. Optymalnym rozwiązaniem są profilaktyczne wizyty co kilka miesięcy, minimum to wizyta raz do roku. Oczywiście każdy z nas ma indywidualne predyspozycje zdrowotne – warto więc także wziąć pod uwagę zalecenia lekarza w tej kwestii. Stomatolog podczas takiej wizyty dokona przeglądu zębów, sprawdzi czy nie ma ubytków, rozwijającej się próchnicy, może także zalecić czyszczenia kamienia nazębnego lub wykonanie zdjęcia Rtg. Dzięki temu – lekarz jest w stanie wychwycić problemy już w początkowym ich stadium. Oszczędzi nam to bólu, stresu, a także ograniczy potencjalne wydatki na leczenie.

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty

dziecko u 0dentystyW przypadku dzieci bardzo ważna jest edukacja - nie tylko ta w szkole, ale prowadzona również w domu przez rodziców. Oprócz książeczek, bajek w tym zakresie, czy pogadanek na temat mycia zębów, zwłaszcza po spożyciu słodyczy, czyli teoretycznej wiedzy, warto zabrać dziecko do dentysty, a następnie zadbać o regularne wizyty. W przypadku dzieci rekomendowana ilość takich wizyt to min. 4 razy do roku. Dzięki temu nie tylko zareagujemy na ewentualne objawy próchnicy z odpowiednim wyprzedzeniem, ale także nauczymy pociechy zdrowych nawyków. Z pewnością da to pozytywny efekt w przyszłości. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie....

Zadbajmy zatem o zdrowe zęby całej naszej rodziny, tak byśmy mogli pochwalić się nie tylko zdrowym, ale także pięknym białym uśmiechem.


Drukuj