Podstawy i sposoby radzenia sobie z nieśmiałością u dzieci

baby 1606572 640Rodzicom zawsze zależy na tym, by ich pociecha bez trudu odnajdywała się w codziennym świecie. Jeśli dziecko ma problem z funkcjonowaniem w większych grupach rówieśniczych, czy to w klasie, czy na przykład na placu zabaw albo kółku zainteresowań, to czymś naturalnym jest, że zależy Ci na tym, aby mu pomóc pokonać nieśmiałość w nawiązywaniu kontaktów.

Bardzo ważne jest, aby w pierwszej kolejności zrozumieć, z czego to może wynikać. Wiele dzieci ma po prostu taki etap w pewnym wieku i naturalnie im to przechodzi. Jeśli jednak u dziecka zauważasz, że stan taki trwa od dłuższego czasu, to być może konieczne okaże się sprawdzenie przyczyny. Przykładowo neuropsychologia we Wrocławiu jest na wysokim poziomie i w związku z tym opłaca się wybrać z dzieckiem do specjalisty, w celu wystawienia diagnozy. Pomoże to wskazać dalsze kroki postępowania. Jeśli na przykład okaże się, że dziecko cierpi na spektrum autyzmu albo rodzic chce wykluczyć taką możliwość, to konsultacja ze specjalistą takim jak psychiatra dziecięcy we Wrocławiu okaże się niezbędna.

Jeśli nieśmiałość u dziecka wynika z zaburzeń psychicznych, to terapia będzie podstawą, ponieważ priorytetem okaże się wypracowanie wzorców, dzięki którym dziecko z większą ufnością wejdzie w nowe interakcje. Przede wszystkim więc lekarz psychiatra we Wrocławiu wskaże, jak na co dzień budować zaufanie u dzieci, najpierw w domu, a później w grupach. Nieśmiałość u dzieci hamuje rozwój zdolności komunikacyjnych, co wpływa na zdolność do wyrażania własnych potrzeb, czy emocji. Warto nauczyć dziecko wyrażania siebie, aby jego izolacja społeczna nie pogłębiała się.

bullying 3096216 640Często okazuje się, że przyczyną wycofania dzieci jest lęk. Może to być efekt przeżyć u dzieci, które pojawiły się w ich życiu w ostatnim czasie. Jeśli rodzic ma tego świadomość i chciałby pomóc dziecku w pokonaniu lęku, to socjoterapia we Wrocławiu dla najmłodszych będzie dobrym rozwiązaniem. Udział w scenkach pozwoli dziecku odreagować napięcia emocjonalne i pomoże w przyswojeniu umiejętności społecznych. Niezależnie od tego, jakie jest podłoże lęku dziecięcego, warto dziecku towarzyszyć i zająć się jego socjalizacją.


Drukuj