Urazy i rehabilitacja przy sztukach walki

physical therapy 7321056 640Sztuki walki cieszą się obecnie dużą popularnością. Każdy trener z wieloletnim doświadczeniem, śmiało może powiedzieć, że tego typu dyscypliny wiążą się z licznymi korzyściami, ale także z zagrożeniami. Dlatego warto mieć wiedzę na temat potencjalnych urazów i sposobu leczenia.

Urazy u osób trenujących sztuki walki

W boksie najczęstszymi urazami są kontuzje głowy. Bokserzy często doświadczają wstrząsu mózgu oraz uszkodzenia zębów. Po ich doznaniu konieczna jest regularna fizjoterapia stomatologiczna, która pozwala na zachowanie zdrowia jamy ustnej. W karate i taekwondo częste są z kolei zwichnięcia oraz złamania. Dobrze poprowadzona fizjoterapia sportowa jest w stanie pomóc w szybkim powrocie do zdrowia. Specjaliści w tej dziedzinie wykorzystują różne techniki, aby umożliwić sportowcowi kontynuację treningów.

Powrót do zdrowia

Proces rehabilitacji po urazie jest równie ważny, jak samo leczenie. Krioterapia miejscowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję bólu i obrzęków po urazach. Krioterapia pomaga w szybszym gojeniu się tkanek i zmniejsza ryzyko powikłań. Urofizjoterapia jest natomiast bardzo ważna dla zawodników po urazach miednicy i dolnej części kręgosłupa. Specjalistyczne ćwiczenia pomagają w odzyskaniu pełnej funkcji mięśni dna miednicy, co jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności fizycznej.

Przykłady urazów i rehabilitacji

box 1514845 640Nie jeden bokser doznał poważnego wstrząsu mózgu podczas zawodów. Po diagnozie stosuje się program rehabilitacji obejmujący krioterapię miejscową oraz fizjoterapię stomatologiczną, co pozwoliło mu na szybki powrót do zdrowia i treningów. Znane są też przypadki zawodników taekwondo, którzy doznają skomplikowanych złamań nóg. Intensywna fizjoterapia, taping i specjalistyczne ćwiczenia, pozwalają im na szybkie odzyskanie formy i powrót na matę.

Sztuki walki to piękny sport, ale obarczony ryzykiem doznania różnych urazów. Nie zawsze da się ich uniknąć, ale szybka diagnoza i kompleksowa rehabilitacja w wielu przypadkach pozwalają na powrót do pełnej sprawności.


Drukuj